Jak ustalić wysokość nadpłaty na rzecz banku?

Jak ustalić wysokość nadpłaty na rzecz banku?

Kwota nadpłaconego kredytu na rzecz banku jest w każdym przypadku różna. Jej wyliczenie zależy od szeregu czynników, w tym okresu spłaty kredytu (krótszy okres spłaty to większa nadpłata), wysokości oprocentowania (wyższe oprocentowanie to i wyższa nadpłata), kursu waluty obcej z daty zaciągnięcia kredytu (niższy kurs waluty w dniu zaciągnięcia kredytu w stosunku do kursu późniejszego to i większe nadpłaty), spreadu walutowego stosowanego przez bank (wyższy spread to wyższa nadpłata), wartości kredytu (większa wartość kredytu i proporcjonalnie większa nadpłata).

Jeśli uwzględnimy te wszystkie czynniki, to przy przeliczeniu i porównaniu dwóch rodzajów kredytów- walutowy (nominalnie) a złotowy (realnie- na podstawie deindeksacji wyrokiem sądowym), kwota nadpłaty zostanie obliczona na poziomie ok. 10 – 15% wartości kredytu.

Przykład:

Klient zaciągnął kredyt w mBanku (wówczas BRE Bank) w roku 2007 na sumę 300.000 zł, co było wówczas równowartością 136 tys. CHF. Kredy zaciągnięty został na 30 lat (36 rat miesięcznych). Ponieważ kurs CHF do PLN od tego czasu znacznie wzrósł, to i wysokość rat kredytu indeksowanych do kursu CHF również wrosła.

Jeżeli uznamy klauzulę indeksacyjną za bezskuteczną, to okaże się, że kredytobiorca nadpłacił na poczet spłaty kredytu kwotę ok. 102 tys. zł przez ostatnie 14 lat. Jest to kwota, której zwrotu może domagać się kredytobiorca od banku i dochodzić jej na drodze sądowej. Dodatkowa korzyść to obniżone raty kredytowe płatne w przyszłości na skutek nowego obliczenia rat, które winny być pomniejszone o kwotę nadpłaty.

Dla sprawdzenia wysokości nadpłaty najlepiej posłużyć się odpowiednim kalkulatorem. Jeśli chcesz sprawdzić kwotę nadpłaty w swoim przypadku, to skorzystaj z mojego kalkulatora:

Kalkulator umowy kredytowej CHF, EUR, USD

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak dochodzić od banku roszczeń z tytułu nadpłaty Twojego kredytu, przeczytaj więcej szczegółów poniżej:

Roszczenia wobec banku z tytułu wadliwej umowy kredytowej- pytania i odpowiedzi