Skierowanie sprawy do sądu przeciwko bankowi się opłaca. Korzystny wyrok sądu skutkujący unieważnieniem umowy kredytowej w całości lub odfrankowienie kredytu to bardzo korzystny finansowo wynik dla kredytobiorcy.
Wstępna weryfikacja czy warto procesować się z bankiem możliwa jest przy pomocy wielu programów, aplikacji, innych narzędzi dostępnych bezpłatnie w internecie. Najczęściej wykorzystywane są m.in. skanery umów (wykorzystujące programy AI), Mapa klauzul abuzywnych Rzecznika Finansowego (dostępna na stronie internetowej Rzecznika Finansowego) oraz kalkulatory frankowe. Przy pomocy w/w narzędzi można uzyskać informację, czy umowa zawiera klauzule abuzywne stanowiące podstawę pozwu przeciwko bankowi, a także jakie będą skutki finansowe, w tym korzyści, wynikające z uzyskania wyroku sądowego w sprawie przeciwko bankowi.
Za skierowaniem sprawy do sądu przeciwko bankowi przemawia również statystyka spraw. Niemal wszystkie umowy kredytów frankowych zawierają istotne wady prawne, które skutkują w efekcie koniecznością uznania ich za nieważne. Sprawa w sądzie toczy się średnio przez 1,5 roku do 2 lat. Te przesłanki przemawiają za koniecznością wnikliwego sprawdzenia podstaw do skierowania sprawy do sądu przeciwko bankowi celem uzyskania korzystnego orzeczenia i finalnie korzystnego zakończenia współpracy z bankiem.
W tym miejscu należy podsumować korzyści wynikające zz unieważnienia umowy kredytowej:
1) Kredyt zostaje zlikwidowany całkowicie – umowa przestaje istnieć w obiegu prawnym.
2) Wygasa zobowiązanie do dalszych płatności rat kredytowych.
3) Również wygasa ryzyko walutowe związane z kursem CHF.
4) Na rzecz banku należy zwrócić tylko nominalną kwotę kredytu, z wyłączeniem odsetek, gdyż odsetki się nie należą.
5) Jeśli wyrok jest wydany w oparciu o teorię dwóch kondykcji, wówczas bank jako pierwszy przelewa na konto kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez niego raty i inne płatności (zarówno w PLN, jak i CHF), zwrot kapitału kredytu na rzecz banku następuje w dalszej kolejności, o ile kredyt nie został zwrócony już wcześniej.
6) Bank winien oddać kwotę w walucie lub jej równowartość w złotych wyliczoną na podstawie aktualnego kursu CHF, jeśli raty były spłacane we franku szwajcarskim. W ten sposób klient nie traci na różnicach kursowych.
7) Bank płaci również odsetki za opóźnienie za cały czas trwania procesu, od daty określonej w wyroku sądowym.
8) Wyrok sądowy stanowi podstawę do wykreślenia hipoteki banku wpisanej w księdze wieczystej. Czysta hipoteka to również prawo swobodnego dysponowania nieruchomością.