Jakie ma znaczenie stwierdzenie bezskuteczności klauzuli indeksacyjnej?

Jakie ma znaczenie stwierdzenie bezskuteczności klauzuli indeksacyjnej?

Gdy sąd wyrokiem stwierdzi, że określone postanowienie zawarte w umowie kredytowej dotyczące indeksacji kwoty kredytu jest bezskuteczne, to kredyt zaciągnięty np. w kwocie 200.000 zł, indeksowany zgodnie z umową walutą CHF, winien być traktowany jak kredyt zaciągnięty tylko i wyłącznie w złotówkach (PLN). Kredyt winien być traktowany jako złotowy (PLN), ale oprocentowanie zostaje takie jak ustalono w umowie, czyli oparte o stawkę LIBOR + marża.

Skutek orzeczenia sądowego będzie taki, że kredyt zostanie zmieniony na kredyt złotówkowy, ale z oprocentowaniem liczonym jak dla kredytów walutowych (CHF), czyli niższym.

Skutki finansowe takiej operacji sądowej zamiany kredytu walutowego (CHF) na złotówkowy będą dalej idące.

Kredytobiorcy pierwotnie, to jest do przewalutowania kredytu wyrokiem sądowym, spłacali raty kredytu i odsetek w wyższej wysokości niż należna. Banki wyliczały raty kapitałowo- odsetkowe przy uwzględnieniu kursu CHF, który rósł, jednakże przy zastosowaniu niedozwolonej klauzuli indeksacyjnej.

Na skutek stosowania przez bank klauzuli niedozwolonej kredytobiorcy spłacili przez wiele lat kwoty znacznie zawyżone w stosunku do należnych; takie zasady dotyczą po wyroku nie tylko rat kredytów spłaconych w przeszłości, ale również i rat należnych do zapłaty w przyszłości.

Rata kapitałowo- odsetkowa, liczona prawidłowo, po wyroku sądowym, bez stosowania niedozwolonej klauzuli indeksacyjnej, winna być niższa, w niektórych przypadkach zdecydowanie niższa.

Obecnie, przy uwzględnieniu uznania klauzul indeksacyjnych za niedozwolone, kredytobiorcy mogą domagać się od banku zwrotu nienależnie zapłaconych świadczeń.

Również raty należne w przyszłości winny zostać przeliczone przez bank na tej samej zasadzie.